Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Пред неколку месеци, се појавија информации дека хедсетот Apple Vision Pro 2 нема да се појави на пазарот барем до август 2025 година, меѓутоа, новиот извештај вели дека компанијата всушност го запрела развојот и сега планира да лансира подостапен модел.

The Information наведува дека бројот на вработени во проектот за развој на Vision Pro 2 е на моменти намален и дека Apple известил барем еден од своите добавувачи дека го прекинал развојот на втората генерација на хедсетот Vision Pro. Сè уште не е познато колку ќе чини поприфатливата верзија, но The Information наведува дека целта е цената да се постави на околу 1.500 евра.

Подостапниот Vision, наводно, ќе изгуби некои од карактеристиките на моделот Pro. Треба да го позајми премиум екранот на моделот Pro, но ќе користи поедноставна лента за глава, помали звучници и помалку камери. Сепак, извештајот вели дека Apple прави сè што може за да ја намали цената на Vision без премногу да ги намали функциите.

Иако е можно развојот на слушалките Vision Pro 2 да продолжи, сепак фокусот е на поприфатлива верзија.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе