Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Помалку од една недела откако Apple ја објави серијата iPhone 14, корисниците пријавуваат проблеми со вибрирање на камерата при користење на некои надворешни апликации.

Споменатиот проблем сега е решен како дел од ажурирањето на iOS 16.0.2, кое пристигнува до корисниците на iPhone вон планираниот распоред.

Според извештаите, проблемот со вибрациите на камерата е предизвикан од втората генерација на iOS системот со поместување на сензорот на главната камера во моделите iPhone 14 Pro и 14 Pro Max. Некои корисници пријавија гласни звуци на гребење и вибрации кои доаѓаат од камерата по отворањето на апликациите на екосистемот што не се на Apple, што ја прави камерата неупотреблива за овие апликации.

URL

Новото ажурирање носи уште некои поправки. Корисниците се пожалија и на новата нотификација за copy/paste во верзијата iOS 16. Од корисниците беше побарана дозвола за copy/paste на содржини меѓу апликациите, а корисниците беа изнервирани од тоа колку често се појавува оваа нотификација.

Ажурирањето на iOS 16.0.2 сега пристигнува на сите поддржани модели на iPhone. За да го примените ажурирањето, одете во Settings > General > Software Update.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Софтвер

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Read more

Нова тура штетни апликации отстранети од Play Store, избришете ги ако ги имате

Read more

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Read more

Samsung ќе понуди побрза надградба на новата верзија на Android

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе