Apple ја брка конкуренцијата - додаде „нова“ опција на Maps

Apple воведува извештаи за несреќи, опасности и контрола на брзината на Apple Maps, слично на Google и Waze.

Функцијата во моментов е достапна само за корисниците со iOS 14.5 beta и е слична на функциите за најавување што ги имаат Waze и Google Maps, пишува PC Press.

Кога ја користите функцијата, вие (или по можност совозачот) можете да го притиснете новото копче Report и да изберете тип на инцидент или опасност што ја пријавувате. Можете дури да го сторите тоа со Сири ако кажете „тука има контрола на брзината“ или „има нешто на патот“. MacRumors покажува дека интерфејсот е достапен и во верзијата CarPlay Maps. Оваа функција за известување ориентирана кон корисникот сега е нешто што сите главни апликации за мапи го имаат или го развиваат.

Иако оваа опција ја популаризираше Waze, таа е достапна на Google Maps од април 2019 година, така што Apple всушност се обидува да ја стигне конкуренцијата (како што се обидува да додаде слики генерирани од корисниците на Maps).

Сепак, вреди да се напомене дека верзијата на Apple има многу помалку опции - таа на Google е многу поопширна. Што се однесува до верзијата на Apple, ќе додадеме една чудна работа што нема никаква врска со фактот дека опцијата е во бета фаза - иконите за несреќа и контрола на брзината на Apple и Google изгледаат многу слично.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе