Apple ја поднови Siri

На корисниците ќе им биде дадена опција да изберат помеѓу неколку гласови, што според Apple би требало да звучи уште поприродно од досегашната „подобрена“ Siri.

Siri наскоро може да зборува како друга личност и тоа не само со женски глас. Дигиталниот асистент на Apple ќе воведе уште два гласа на англиски јазик, обезбедувајќи дополнителен избор на корисниците на уредите iOS и HomePod, пренесува Techcrunch.

Apple дури ангажираше нови актери за да ѝ дадат глас на Siri и тие снимки ги помина низ Neural text to speech engine, систем за создавање уверлив компјутерски говор.

URL

Ова не е единствената добра вест за Siri во iOS 14.5. Со доаѓањето на најновата бета верзија, гласовите на Siri во Ирска, Италија и Русија исто така ги добија придобивките од адаптивниот изговор, со што бројот на јазици се користат со ова подобрување во рамките на iOS се зголемува на 38.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе