Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Се чини дека со iOS 15, телефонот всушност не е целосно „исклучен“.

Останува во состојба на слабо напојување (low power state) и се однесува како AirTag, дозволувајќи му на кој било iOS уред во близина да го собере Bluetooth сигналот и да ја испрати својата локација.

Тоа исто така значи дека ако вашиот iPhone е празен во текот на денот, сепак ќе имате можност да ја најдете неговата локација уште неколку часа. Всушност, Apple вели дека следењето на локацијата ќе продолжи да работи дури и откако телефонот ќе се врати на фабричките поставки со овозможено заклучување.

Apple ги известува корисниците за ова ново однесување преку дијалог за предупредување кога ново ажурираниот iOS 15 iPhone за првпат ќе се испразни.

Интересно е што дијалогот за предупредување се однесува на оваа функција за полесно наоѓање украдени уреди.

Apple обично не се залагаше за употреба на мрежните карактеристики на Find My Network во борбата против кражби. Ако навистина сакате вашиот iPhone да се исклучи, можете да го промените однесувањето во поставките и целосно да го оневозможите тој режим.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Софтвер

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Read more

Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Read more

Три корисни трикови за iPhone што треба да ги знаете

Read more

Google забрани уште 25 Android апликации  - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе