Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Apple планира да развие апликација за управување со лозинки, односно кодови, кои ќе бидат дел од идните верзии на оперативни системи наменети за iPhone и Mac, тврди новинарот на Bloomberg, Марк Гурман.

Новата апликација ќе се вика Passwords и ќе се натпреварува со апликации како што се 1Password и LastPass, кои вообичаено наплаќаат месечни надоместоци за креирање и складирање единствени лозинки. Apple планира да ја претстави апликацијата на својата годишна конференција на 10 јуни.

Apple веќе генерира и складира уникатни лозинки преку iCloud Keychain, функција што ги синхронизира лозинките на сите уреди на Apple што ги поседува корисникот, како и на компјутерите со Windows преку екстензија на прелистувачот. Сепак, лозинките зачувани во iCloud Keychain се наоѓаат во апликацијата Settings и често тешко се наоѓаат или менуваат. Затоа, апликацијата посветена на лозинки го олеснува овој процес и им нуди на луѓето уште една причина да останат во екосистемот на Apple.

Исто како и неговите ривали, апликацијата Password ќе ги дели лозинките во различни категории како што се сметки, Wi-Fi мрежи и Passkeys. Исто така, ќе овозможи увоз на лозинки од конкурентни апликации и нивно автоматско внесување кога уредот ќе открие дека корисникот се најавува на веб-локација или апликација. Апликацијата Passwords ќе биде компатибилна со слушалките Vision Pro на Apple и, како и Google Authenticator и Authy, ќе поддржува кодови за проверка со два фактора.

Сè уште не е јасно дали апликацијата Passwords ќе овозможи безбедно складирање на датотеки и фотографии, нешто што го нудат 1Password и LastPass.

Покрај апликацијата Passwords, Apple ќе ги претстави следните верзии на софтвер: iOS, iPadOS, MacOS, WatchOS и VisionOS. Овие нови верзии ќе содржат сосема нови функции за вештачка интелигенција.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Софтвер

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе