Apple најави голема промена за iOS 18

Веќе е познато дека iOS 18 треба да биде лансиран кон крајот на оваа година и дека ќе доаѓа со голем број надградби.

Сепак, не сите надградби се чисто козметички. Многу важно безбедносно ажурирање доаѓа и во системот, и тоа не е само апликација што го олеснува управувањето со лозинките и кодовите за потврда.

Apple ќе го промени начинот на кој апликациите од трети страни комуницираат со вашиот iPhone. Имено, iOS 18 ќе им овозможи на корисниците да изберат со кои контакти сакаат да споделуваат податоци во рамките на апликацијата. Кога вашиот iPhone ќе праша дали сакате да дозволите пристап до вашите контакти, ќе се појават два скокачки прозорци.

Во првиот прозорец ќе бидете прашани дали сакате да дозволите пристап до контактите, а во вториот ќе можете да го поставите изборот. Тековниот iOS 17 нуди само две опции, кои се за да се овозможи целосен пристап и да се одбие пристапот.

Според Tech Radar, постојат неколку причини за оваа новост. За почеток, оваа промена ќе го ограничи количеството податоци што може да ги собираат апликациите од трети страни. Безбедносната компанија Mysk вели дека некои апликации, како LinkedIn, добиваат премногу непотребни дозволи.

Друга причина е што ажурирањето може да го спречи софтверот постојано да бара пристап откако ќе му биде одбиен. Но, тоа не е потврдено.

Како што се вели, iOS 18 ќе воведе можност за заклучување и криење на апликациите за да се задржи содржината или постоењето на апликацијата од кој било освен од корисникот. Сите скриени апликации ќе бидат зачувани во една папка, а до неа ќе пристапите со потврдување на вашиот идентитет.

Исто така, кога заклучувате или криете апликација, iPhone ќе побара од вас да го потврдите вашиот идентитет преку биометрија или лозинка. Функцијата е дизајнирана така што случајно не ги изложувате чувствителните информации на несакани прикази.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе