Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Сè повеќе се шпекулира за претстојната серија на iPhone 15, а сега се појавија нови гласини.

Најновите информации сугерираат дека моделите на iPhone 15 Pro би можеле да добијат поскапување, што ќе се случи за прв пат од 2017 година.

Во својот извештај, аналитичарот Џеф Пу посочи можно зголемување на цената за моделите iPhone 15 Pro и 15 Pro Max. Тој вели дека причината за поскапувањето би можело да биде додавањето на голем број подобрувања на новиот iPhone.

Овие подобрувања може да вклучуваат изработка од титаниум, цврсти копчиња за вклучување и јачина на звук, перископски објектив, повеќе RAM и побрз USB 3.2 Type-C порт. Дополнително, телефоните ќе ја користат стратегијата на Apple за имплементирање на различни чипови во модели со и без Pro во името, при што моделите Pro најверојатно ќе користат чипсет A17 Bionic.

Remote video URL

Ова не е првпат да слушаме за можно зголемување на цената на моделите на iPhone 15 Pro. Претходниот извештај сугерираше дека iPhone 15 Pro ќе има почетна цена од 1.099 долари, додека 15 Pro Max би можел да чини 1.199 долари во основната верзија.

Станува збор за зголемување од околу 100 долари, што ќе налути многу корисници. Останува да видиме дали тоа ќе се одрази на моделите iPhone 15 и 15 Plus.

Секако, како и секогаш, новостите од овој тип треба да се земат со резерва бидејќи има уште неколку месеци до објавувањето на серијата iPhone 15.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Мобилни

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Read more

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Read more

Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Read more

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе