Apple забележа огромен раст на кварталните приходи од 54 отсто

Американскиот технолошки гигант Apple оствари раст на вкупните приходи во кварталот јануари-март 2021 година од 54 проценти во споредба со истиот период минатата година, и значително поголема добивка отколку што очекуваа трговците на Волстрит.

Акциите на Apple се зголемија за повеќе од 4% во продолженото тргување во еден момент по објавувањето на деловниот извештај, објави CNBC.

Двоцифрен пораст на продажбата бележат сите категории производи на Apple, со неговиот најважен производ, смартфонот iPhone, кој забележа скок на приходите од продажба за 65,5% во споредба со претходната година.

Продажбата на компјутери се зголеми за 70,1% додека на iPod – за речиси 79% на годишно ниво.

Компанијата соопшти дека ќе ја зголеми дивидендата за 7%, на 0,22 долара по акција и одобри купување на сопствени акции во вредност од 90 милијарди долари, далеку над минатогодишните 50 милијарди и 75 милијарди во 2019 година.

Вкупните приходи во првите три месеци од оваа година достигнаа 89,58 милијарди долари, што е за 53,7% повеќе од минатата година, додека актерите на пазарот предвидоа дека тие ќе изнесуваат 77,36 милијарди.

Приходите од продажба на Ајфон изнесуваа 47,94 милијарди долари, продажбите на Mac компјутери – 9,10 милијарди долари, а приходите на iPod беа 7,80 милијарди долари.

Продажбата на други услуги изнесуваше 16,90 милијарди долари, додека продажбата на други производи беше 7,83 милијарди долари.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Бизнис

Шпаркасе Банка го започнува третиот циклус од програмата „Чекор по чекор“ за поддршка на старт-ап бизниси

Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Read more

По 20 години повторно директна авиоврска Скопје – Москва

Read more

Заев: Санкции и одземање лиценци на бензиски станици каде што се утврдени неквалитетни горива

Read more
 

Вести

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Читај повеќе