Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Тим археолози од музејот Пен пронашле кафеана стара 5.000 години со отворена трпезарија и делумна кујна.

Откритието се наоѓа во јужниот древен ирачки град Лагаш, сега познат како Ал-Хиба. Археолозите откриле дека во кафеаната има клупи, просторија која служела како фрижидер, фурна, како и остатоци од стара храна.

Директорката за истражување Сара Пицименти од Универзитетот во Пиза предложи тимот наместо да копа директно надолу, да користи поинаков пристап со ископување на областа со хоризонтално копање. Користејќи го овој пристап, тимот откри дека гостилницата е на само 50 см под површината.

„Откривањето на локација како оваа јавна кафеана стара речиси 5.000 години толку блиску до површината е неверојатно“, рече Холи Питман, директорка на Lagash Archaeological Project (LAP) и кураторка на Одделот за Блискиот Исток на музејот Пен.

„Само педантно, повеќефазно хоризонтално ископување може да го открие останатото.“

Лагаш бил еден од најстарите и најголемите градови во Месопотамија околу 3.000 п.н.е. Поради околните мочуришта и плодното земјиште, тој бил главен производствен центар за земјоделство и риболов.

Питман и тим меѓународни истражувачи се вклучени во археолошкиот проект Лагаш веќе четири години.

Од почетокот на истражувањето во 2019 година, археолозите пронајдоа две куќи, патишта, улички, печки за керамика и керамика кои останале недопрени илјадници години.

Питман рече дека жителите на Лагаш не биле ниту елита, ниту робови, туку слободни луѓе кои живеат во урбани населби, што е поинаков пристап отколку што претходно мислеа археолозите кога ископуваа такви области.

„Веројатно она што го имаме -- а особено во несигурна средина како јужна Месопотамија -- е тоа што имате широка група на луѓе што би можеле да ги сметаме за ‘средна класа’ во текот на третиот милениум“, објасни Питман. „Тие имале слобода на дејствување; носеле одлуки. Немале богатство, но биле во голема мера независни и имале мобилност“, пишува Jerusalem Post.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Чек дис аут

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Read more

Планина на која е забрането да се качи човек

Read more

Дали самите сте си најлош непријател? Направете тест и дознајте

Read more

Што ако човештвото престане да војува?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе