Архитектура на иднината: Како треба да изгледа една „зелена“ зграда?

Зелена зграда е многу, многу повеќе од неколку саксии зеленило на балконите.

Архитектурата што може да се види во Сингапур е еден од најдобрите начини да се претстави што треба да биде задолжително, за да може една градба да биде во склад со принципите на одржливото градење, како начин на зачувување на животната средина и со тоа да се забават климатските промени.

Зелената архитектура на Сингапур е најдобро претставена во две згради кои, со својот дизајн и еколошки елементи, имаат перспектива да го трасираат патот за сите идни подвизи на одржлива архитектура на иднината и за иднината.

Двете зелени згради во Сингапур беа дизајнирани за два сосема различни типа на намени, и покрај тоа што нивната конструкција се засноваше на истите принципи на одржливост и создава врска помеѓу природата и архитектурата.

Фасцинантна, интересна, величествена, футуристичка ... Архитектурата во Сингапур има многу атрибути, но една од нив честопати е сосема неочекувано заборавена, иако треба да биде на прво место - одржлива. Оваа островска град-држава лоцирана во југоисточна Азија, во своите футуристички и раскошни градби додава елемент на одржливост и, колку што е можно, ја нагласува врската помеѓу екстериерот и ентериерот, поврзувајќи ја архитектурата со хортикултурата, создавајќи на тој начин нераскинлива врска помеѓу градежништвото и екологијата.

Две зелени згради во Сингапур се пример за тоа како одржливите градежни елементи можат да се вметнат во градежните проекти, без оглед на намената на идниот објект, што ќе ја направи зградата и спектакуларна, и одржлива.

Robinson Tower беше отворена во 2019 година, а нејзината примарна цел е деловно-комерцијална. Зградата е создадена според визионерскиот проект на Kohn Pedersen Fox Associates.

Зградата, чие официјално име е 18 Robinson, се смета за нов скапоцен камен и архитектонска круна на Сингапур, особено со оглед на фактот дека зградата е во согласност со исклучително строгите закони на Сингапур со кои се бара новите проекти да вклучуваат зелени површини еднакви на оние што се отстранети, за да може зградата воопшто да биде изградена.

„Дизајнот на 18 Robinson опфаќа уникатни услови кои го дефинираат урбаниот, еколошкиот и културниот контекст на современ Сингапур“, објаснуваат од Kohn Pedersen Fox Associates.

Проектот е создаден на раскрсницата на две прометни улици во форма на буквата V, што беше целосно искористено во планот на подот на зградата за да се создадат два простори - кристална канцелариска кула што лебди и подиум за малопродажба. Визуелноста на оваа зграда се базира и на големи површини на стази погодни за вегетација, а затворената градина лоцирана на врвот на зградата е отворена за јавноста.

Просторот се шири на 20 ката кои се првенствено за деловна намена, со поглед на познатото сингапурско пристаниште.

Сингапурскиот Parkroyal е дизајниран во 2007 година и реализиран во 2013 година. Проектот е создаден од архитектите на WOHA Architects, а главната намена на зградата е да биде хотел.

Проектот, како што оддава и на прв поглед, е инспириран од природата на Сингапур, која ја репродуцира во сите можни форми и на сите можни начини. Дизајнот претежно се темели на имитација на скалестите локални оризови полиња, со акцент на тропските градини лоцирани на самиот врв на зградата.

WOHA Architects во својот проект оддадоа почит на вегетацијата на Сингапур, а вклучија и водопади кои се целосно самоодржливи бидејќи се потпираат на честите тропски дождови кои ја наводнуваат хотелската вегетација преку систем „капка по капка“.

„Дизајниран како хотел и канцеларија во градина, проектот на улица Upper Pickering исто така е студија за тоа како не само да го зачуваме нашето зеленило во центарот на градот, туку и да го размножиме на начин што е архитектонски впечатлив, интегриран и одржлив“, велат од WOHA Architects.

Remote video URL
Тагови
реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Зверев: Новак Ѓоковиќ е како суперкомпјутер

Read more

Архитектура

Најголемиот зелен покрив: Како се создава климатски отпорен град?

Read more

Архитектонско чудо: Хотел на вода што ротира и генерира електрична енергија

Read more

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Read more

Поглед во новата вила што Леонардо Дикаприо ја купи во Лос Анџелес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе