Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Ѕвездата на австрискиот состав Мaрко Арнаутовиќ истакна дека неговите соиграчи се свесни за квалитетот што го поседува македонската фудбалска репрезентација и во ниту еден момент нема да го потценат противникот.

– Македонците се опасен тим и мораме да ги респектираме. Ако ги потцениме ќе имаме тешка вечер, изјави Арнаутовиќ за австриските медиуми, спроти дуелот против македонската репрезентација в недела од 18 часот во Букурешт, во рамки првото коло од групата Ц на ЕУРО2020.

Арнаутовиќ посочи дека Австријците се подготвуваат за тежок натпревар против репрезентација, која е полна со самодоверба и ја ужива поддршката од целата нација. Австрија два пати го совлада македонскиот состав во квалификациите за ЕУРО2020, но, според Арнаутовиќ натпреварот в недела ќе биде сосема поинаков.

– Овој натпревар ќе биде различен од тие во квалификациите. Македонија ќе биде полна со самодоверба, бидејќи тие за прв пат сега се тука. Целата држава ќе биде зад нив. Но, ние не треба да се фокусираме на нив, тука да го свртиме фокусот кон нас самите и да се држиме до нашата игра, изјави Арнаутовиќ.

Посочи дека Македонија има многу квалитетни играчи, вклучувајќи го, како што кажа, неговиот многу добар пријател Горан Пандев.

– Многумина го отпишуваат поради годините, но тој и натаму прокоси и покажува колку сè уште е квалитетен играч, додаде Арнаутовиќ.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Фудбал

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Читај повеќе

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Читај повеќе