ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Едниот ризикува да отпадне од местата кои водат во Лигата на шампионите, другиот никако да фати приклучок за истите. Ремито на „Емирејтс“ е голем чекор назад за двата тима.

„Топчиите“ синоќа беа пред императив победа на домашен терен над тимот на Лестер, кој пак го загуби третото место од Челси.

Натпреварот беше изедначен, двата тима имаа шанси за гол, но први поведоа домаќините во 21. минута преку Пјер-Емерик Обамејанг по една одлична асистенција од Бујако Сака.

Петнаесет минути подоцна Џејми Варди одлично му нафрли на Келечи Ихеаначо кој ја затресе домашната мрежа, но потоа ВАР го поништи голот под изговор дека Нигериецот претходно направил фаул над Шкодран Мустафи.

Само 4 минути откако влезе во игра, младиот Едвард Нкетија во 75. минута направи опасен фаул над Џејмс Џастин кој главниот судија прво го оквалификува како жолт картон, но на интервенција на ВАР собата го промени во директен црвен.

Играчката предност „Лисиците“ конечно ја искористија во 84. минута кога Демарај Греј ја протна топка во шестнаесетникот каде најдобриот стрелец во Премиер лигата, Џејми Варди со својот голгетерски инстикт ја смести во домашната мрежа.

До крајот Лестер тргна на гол за победа, меѓутоа резултатот од 1:1 остана и по последниот судиски свиреж.

Remote video URL

Ремито значи дека Лестер не само што падна на 4. место откако Челси славеше над Кристал Палас со 2:3, туку и ризикува со евентуална победа на Манчестер Јунајтед да му се доближи на само 1 бод.

Од друга страна, Арсенал испушти прилика со победа да дојде на минус 6 од 4. место на Лестер и да донесе некаква надеж за пласман во Лигата на шампионите.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Фудбал

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Read more

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе