ПРЕМИЕР ЛИГА 2022/2023

Арсенал се сопна кај Евертон

Филип Здравески
/ 04.02.2023 / 16:21

Втор пораз за лидерот во Премиер лигата откако изненадувалки потклекна на гостувањето кај послабиот ливерпулски клуб.

Фудбалерите на Арсенал доживеаја неочекуван пораз на гостувањето на „Гудисон Парк“ губејќи со минимални 1:0 од тимот на Евертон.

Иако Арсенал имаше многу поголем посед на топка (70%) во однос на ривалот, гостите не успеаја да ја материјализираат иницијативата на теренот. Згора на тоа, Евертон создаде повеќе конкретни шанси, особено во првото полувреме, кога најзагрозувачки беа Докуре, Калверт-Левин и Гаје.

Одлучувачкиот погодок беше дело на 30-годишниот дефанзивец Џејмс Тарковски во 60-тата минута од натпреварот, кога по еден корнер најдобро се снајде во гостинскиот шестнаесетник. „Топчиите“ имаа половина час барем да дојдат до реми, но не успеаја да го најдат патот до мрежата на англиската репрезентативна единица, Џордан Пикфорд.

За Арсенал на овој натпревар неславно деби имаше новото засилување Жоржињо

Арсенал немаше пораз сезонава во Премиер лигата од почетокот на септември кога со 3:1 загуби од Манчестер Јунајтед.

Ситуацијата на табелата по ова 22. коло може значително да се искомпликува бидејќи Арсенал останува на 50 бодови, додека Манчестер Сити со евентуален триумф утре над Тотенхем ќе се доближи на само 2 бода негатива.

Од друга страна, Евертон со овој триумф барем моментално излезе од зоната за испаѓање.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе