Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Јупитер се најде на патот на астероид којшто го погоди, забележан е голем блесок, наведено е во новиот извештај на Европската вселенска агенција (ЕСА).

На 13 септември Јупитер беше погоден од астероид, а настанот освен астронаути на ЕСА,го следеа и аматерски астронаути кои го забележаа блесокот од ударот.

Научниците засега не се сигурни колку често Јупитер е цел на масивни и брзи објекти кои создаваат блесок видлив од Земјата, но се смета дека тоа се случува многу често, меѓу 20 и 60 пати годишно.

Да е Земјата во иста ситуација, нејзината површина би можела да изгледа значително поинаку.

Remote video URL
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Наука

Месечината се оладила подоцна отколку што мислевме досега

Read more

Што е сината светлина налик експлозија на бомба снимена над Европа?

Read more

Пред 33 милиони години имало големо масовно истребување за кое не знаевме досега

Read more

Leonardo, хибриден робот кој лета и вози скејтборд

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе