Астронаутите инсталираа нови соларни панели на МВС

Француски и американски астронаути по шестчасовна вселенска прошетка успешно инсталираа нови соларни панели на Меѓународната вселенска станица, соопшти НАСА.

Двајцата астронаути, кои пристигнаа на станицата во април годинава, успешно инсталираа шест нови соларни панели кои ќе ги подобрат можностите за понатамошните експерименти во вселената.

Панелите од 19 метри беа донесени претходно месецов со летало на SpaceX.

реклама

Наука

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more

Дали во 2040 година нè очекува глобална катастрофа?

Read more

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more
play_arrow

Што ако би можеле да го посведочите крајот на светот?

Read more
play_arrow

Нема живот, само ужас: 10 најстрашни планети во универзумот

Read more
play_arrow

Топ 5 нови видеоигри за август 2021

Read more
play_arrow

Прошетка низ ирските замоци

Read more
play_arrow

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Read more
play_arrow

10-минутен тренинг за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Ја побара за жена пред публика, но остана шокиран од нејзината реакција

Read more
play_arrow

Девет работи што треба да ги правите пред тренинг

Read more
play_arrow

Објавен финалниот трејлер за „Snake Eyes“

Read more
play_arrow

Како да си ја сакате работата?

Read more