Астронаутите со акробации од вселената се збогуваа од Игрите во Токио

Вчера завршија Олимписките игри во Токио, а од нив се збогуваа и астронаутите кои се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица.

URL

Францускиот астронаут Томас Песке од Европската вселенска станица објави неколку видеа на Twitter, на кои се гледа како астронаутите изведуваат акробации.

URL

Тие дури имаа поставено и мали знамиња во просторот кој претставуваше нивна арена. Меѓу акробациите имаше и синхронизирано пливање во вселената, како и стрелаштво во бестежинска состојба.

URL

Астронаутите организираа и церемонија на затворање, па Аки Хошиде го предаде олимпиското знаме на Песке.

Овој потег има симболично значење бидејќи следните Олимписки игри ќе се одржат во Париз, Франција.

URL
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Вести

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Read more

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Read more

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Read more

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе