По 160 дена минати во вселената

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата.

Тие минаа 160 дена во вселената, а вчера наутро слетаа во Мексиканскиот Залив во капсула на SpaceX.

Американците Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер, Шенон Вокер и Јапонецот Соичи Ногучи од ноември, 2020 година престојуваа на Меѓународната вселенска станица со што поставија рекорд на најдолго престојување во вселената како екипаж лансиран со американско вселенско летало.

Тие се првите астронаути кои како дел од оперативната мисија на Станицата беа превезени од SpaceX на Илон Маск.

Капсулата Crew Dragon се одвои од Станицата според планираното, а патувањето кон Земјата траеше скоро 7 часа. Четворицата астронаути слетаа во Мексиканскиот Залив во неделата наутро, капсулата падна во море во близина на градот Панама, Флорида користејќи специјални падобрани за ублажување на падот.

Безбедното враќање на астронаутите означи крај на важна мисија за НАСА и SpaceX. Астронаутите беа на истиот брод Dragon, наречен Resilience, којшто ги лансираше во орбитата и којшто SpaceX по поправката планира да го користи и во други мисии.

Remote video URL
реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе