Астрономите открија невообичаено голема и светла црна дупка

Астрономите ја открија најбрзо растечката црна дупка со маса од три милијарди сонца и сјае 7.000 пати посилно од нашата галаксија, објави Австралискиот национален универзитет (ANU).

„Астрономите ловат вакви објекти повеќе од 50 години. Тие пронајдоа илјадници бледи, но овој зачудувачки светол објект се провлече незабележано“, рече главниот истражувач на ANU, Кристофер Онкен, нарекувајќи го „многу голема, неочекувана игла во стог сено“.

„Сега сакаме да знаеме зошто оваа црна дупка е поинаква - дали се случило нешто катастрофално? Можеби две големи галаксии се срушиле една во друга, насочувајќи многу материјал во црната дупка за да ја нахрани“, рече Онкен.

Коавторот Кристијан Волф ја нарече рекордната црна дупка „извонредна“.

„Сосема сме убедени дека овој рекорд нема да биде соборен. Всушност, останавме без небо каде што може да се сокријат такви предмети“, рече тој. „Орбитите на планетите во нашиот Сончев Систем би биле во хоризонтот на настаните - границите на црна дупка од која ништо не може да избега“, рече коавторот Семјуел Лаи.

Откритието е направено како дел од проектот SkyMapper.

Истражувањето е објавено на arXiv и доставено до публикациите на Астрономското друштво на Австралија.

Тагови
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Наука

Научници успеаја да ја создадат првата целосна мапа на човечкиот имунолошки систем

Read more

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more

Откриена чудна фаза на материјата која постои во две временски димензии

Read more
 

Гик

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Читај повеќе
  • filter

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Читај повеќе

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Читај повеќе

Снимен феноменален момент: Две галаксии се судираат и се спојуваат

Читај повеќе

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Читај повеќе

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе