Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Audi го претстави концептот за новиот електричен SUV кој во продажба пристигнува во 2021 година.

Се работи за Audi Q4 Sportback e-tron Concept кој наскоро ќе стане Sportback coupe-SUV верзија на стандардниот модел Q4 e-tron.

Q4 e-tron ќе биде првиот автомобил на Audi кој ќе ја користи MEB платформата на Volkswagen за електрични возила.

Благодарение на MEB платформата, Q4 Sportback e-tron поддржува батерија од 82 kWh. Засега не е познато дали моделот ќе биде понуден со помали батерии.

Од Audi потврдија дека ќе бидат достапни верзиите со погон на сите 4 тркала. Моделот со два мотора ќе развива 298 коњски сили, а од 0 до 100 км/ч ќе забрзува за 6,3 секунди. Максималната брзина е ограничена на 180 км/ч.

Погледнете го видеото за концептот:

Remote video URL
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Концепти

Volkswagen го претстави Golf GTE Skylight Wörthersee

Read more

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more
 

Автомобили

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Читај повеќе
  • play_arrow

7 автомобили за кои не би очекувале дeка имаат над 1.000 КС

Читај повеќе

Пристигнува електричниот Alfa Romeo GTV

Читај повеќе
  • filter

Претставен новиот Porsche 911 GTS со 480 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни трикови со кои ќе го разладите врелиот автомобил за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи новиот Bugatti Bolide со 1850 коњски сили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen го претстави Golf GTE Skylight Wörthersee

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави освежениот Duster

Читај повеќе