Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Минатиот месец Audi го претстави новиот SUV Q6, кој стана најголемиот модел на германската марка, но во подготовка е уште еден голем теренец.

Циклусот на планирање на производите на Audi е променет поради војната во Украина и глобалниот недостиг на чипови, но компанијата сепак планира наскоро да престане да продава модели со мотори со внатрешно согорување, при што секој модел ќе има барем уште еден производствен циклус пред сите да станат целосно електрични.

Најинтересниот модел што се очекува е SUV Q9, кој ќе го најде своето место над Audi Q7 и ќе им конкурира на BMW X7 и Mercedes GLS. Q9 се очекува да пристигне во 2025 година, можеби како последен модел со SUS мотор.

Во меѓувреме, Q8, вклучувајќи ги верзиите S и RS, добива освежување од крајот на 2023 година со благ хибриден систем од 12 волти и подобрувања во инфозабавниот систем. Q7 ќе претрпи слични промени, но дури во 2025 година. Популарниот Q5 исто така ќе претрпи голем редизајн во 2025 година и ќе остане во производство до 2033 година кога Audi ќе го испрати во историјата својот конвенционален погон. Конечно, Q3 се очекува во 2024 година со благ хибриден систем.

Што се однесува до седанот, A8 најверојатно нема да види какви било промени пред крајот на производството. А7 ќе биде подложен на фејслифт третман во 2025 година, додека А6 ќе добие технологија за помош на возачот и благ хибриден систем во втората половина на оваа година. А4 и А5 ќе бидат освежени во 2024 година, а А3 само во 2025 година.

Лошата вест се однесува на R8, кој нема да живее уште многу во сегашната форма. Суперавтомобилот со V10 мотор ќе премине на електричен погон по завршувањето на производството на сегашниот модел. Audi сака да продолжи со TT моделот во истиот капацитет, но следната генерација не е потврдена.

Од Audi се очекуваат голем број електрични модели, вклучувајќи го Q4 E-tron кој ќе пристигне малку подоцна оваа година, A6 E-tron доаѓа во 2024 година, проектот Artemis EV во 2026 година и други модели базирани на PPE платформата во 2025 година. E-tron ќе го добие своето последно освежување во 2023 година, додека E-tron GT ќе добие освежување во средината на циклусот во 2025 година.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Авто новости

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Read more

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Read more

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Read more

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Read more
 

Автомобили

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Читај повеќе

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Читај повеќе

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе