„Аудиција СЕГА“ го објави првото барање до Министерството за култура

Александра Спасеска
/ 13.04.2022 / 12:34

Иницијативата на невработени театарџии во Р.С. Македонија „Аудиција СЕГА“, преку социјалните мрежи ја известува јавноста за следните чекори кои планира да ги преземе.

Од денеска и во наредните пет дена, „Аудиција СЕГА“ ќе ги објавува главните барања на Иницијативата.

Денеска го објави првото барање и сподели што беше одлучено на средбата со министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска:

„Претставниците на ‘Аудиција СЕГА!’, во која членуваат невработени актери, режисери, драматурзи, продуценти и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на средбата се договорија Министерството за култура да формира работна група составена од професори од државни и приватни факултети и академии, членови на СКРМ, националните театри и центрите за култура за изготвување стратегија за отворање нови работни места, поголема транспарентност и креирање електронска база на дипломирани театарски работници.“

Потсетуваме дека на одржаната средба, претставниците на Иницијативата со министерката ја отвориле и темата по барањето за вработување на најмалку 60 проценти од дипломираните кадри. Било договорено Иницијативата да се вклучи во процесот на изготвување на следниот Годишен конкурс во делот на ревидирање на критериумите и приоритетите за бодување и оценување на проектите.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Култура

Почнува Скопје Синема Сити 2022

Read more

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Read more

Почна фестивалот „Гола Месечина“ во Општина Аеродром

Read more

Статуафест 2022

Read more
 

Вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе