Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Кајгана/Макфакс
/ 27.05.2024 / 13:10

Едно лице загина, а четворица патници се повредени во падот на спортскиот авион во саботата во шумата јужно од Керестинац кај Загреб. На летот биле регистрирани пет патници.

За падот на авионот се огласи и полицијата, која објави некои нови детали од несреќата.

„На 25 мај околу 15.51 часот е добиена пријава за пад на мал авион во атарот на населбата Лучко. Веднаш по добивањето на пријавата, полициски службеници заедно со други служби излегле на терен.  На местото на настанот, во Ступничко-обрешка шума, на повредените им била укажана лекарска помош и било утврдено дека во авионската несреќа едно лице загинало.

Имено, авионот Цесна со унгарски регистерски таблички го управувал 27-годишен маж, а од засега неутврдени причини авионот се урнал 20-ина минути по полетувањето.

Заедно со пилотот во авионот имало уште четири лица, 30-годишен маж, двајца мажи на возраст од 39 и 22 години и една 68-годишна жена. На повредените им била укажана лекарска помош во здравствени установи во Загреб.

Истрагата ја води дежурниот заменик на Жупаниското државно обвинителство во Велика Горица во соработка со инспектори за авионска несреќа. Истрагата и кривичната истрага продолжуваат за да се утврдат сите околности“, велат од полицијата, пренесува „Индекс“.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе