ФИФА Светско првенство Катар 2022

Австралија ја изненади Данска, оди со Франција во осминафинале

Австралија ѝ се приклучи на Франција во осминафиналето од групата Д на Светското првенство во Катар, откако вечерва во завршното коло ја совлада Данска со 1-0 што значеше елиминација на Тунис и покрај сензационалната победа над Франција со идентични 1-0. 

Пласманот во осминафиналето на Австралија ѝ го донесе Метју Леки по еден час игра на дуелот против Данска во Ал Вакра. 

Тунис триумфираше во пресметката со актуелниот светски првак со голот на Вахби Казри во 58 минута. 

Во судиското продолжение Антони Гризман ја смести топката во туниската мрежа, но голот по консултација со ВАР беше поништен поради офсајд. 

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Фудбал

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Read more
 

Спорт

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Читај повеќе