Австралија прв финалист во Дејвис купот

Австралиската машка тениска репрезентација се пласира во финалето на годинешното издание на Дејвис купот откако во полуфиналето во Малага ја совлада Хрватска со 2-1.

Решавачкиот бод на Австралија ѝ го обезбедија Макс Пусел и Џордан Томсон кои во дуелот на двојки беа поуспешни од Никола Мектиќ и Мате Павиќ со 6-7, 7-5, 6-4.

Претходно Хрватска во водство ја донесе Борна Чилиќ со победа над Танаси Кокинакис (6-4, 6-3), додека на 1-1 израмни Алекс Де Минаур совладувајќи го Марин Чилиќ со 6-2, 6-2.

Австралија во финалето закажано за во недела ќе игра против победникот од денешното второ полуфинале меѓу Италија и Канада. 

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Тенис

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Read more

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Read more

Неверојатниот Ноле: Со 3 см пукнатина во задната ложа ја освои Австралија

Read more

Зошто Јелена Ѓоковиќ не го бодреше Ноле во Мелбурн?

Read more
 

Спорт

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Читај повеќе