Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Според извештајот за водите за капење, речиси 85% од местата за капење во Европа се рангирани како „одлични“.

Европската агенција за животна средина (ЕЕА) во јуни објави извештај за квалитетот на европските води погодни за пливање. Според него, прогласена е најдобрата земја во Европа за пливање, а интересно, таа нема ни море. Според извештајот, речиси 85% од водните басени во Европа се рангирани како „одлични“, пренесува CNN.

Годишниот извештај за водата за капење следеше речиси 22.000 места за капење во внатрешноста и крајбрежјето во земјите-членки на ЕУ, како и Албанија и Швајцарија. Земјите не мора да имаат излез на море за да влезат во оваа листа, бидејќи се земаат предвид и езерата и другите области за капење. Обединетото Кралство, кое го напушти ЕУ, за прв пат беше изоставено од извештајот.

Австрија, земја без море, позната по многуте прекрасни езера, вклучувајќи ги алпските води на езерото Ахен во Тирол и езерото Вајсен со смарагдна нијанса, е на врвот на рангирањето. Дури 97,7% од неговите води се прогласени за одлични.

Веднаш по Австрија во првите пет се: Малта, Грција, Хрватска и Кипар. Португалија е на 10. место со 88,5%, а потоа следуваат Италија и Шпанија. Дестинацијата атрактивна за туристите, Франција, заостанува во рангирањето со 75,7%. Најниско е рангирана Полска, со само 44,5% од местата за капење со добар квалитет на водата.

За да се дојде до овие резултати, Европската агенција за животна средина во соработка со Европската комисија направи проценка со тоа што локалните и националните власти земаа примероци од водата за време на сезоната на капење и анализираа присуство на бактерии кои укажуваат на загадување од канализацијата и сточарството.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе