Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Во Австрија е на сила строг локдаун поради коронавирусот. Но, политичарите на еден настан не ги почитуваа мерките, што предизвика остри критики кај граѓаните.

Додека е на сила локдаунот за граѓаните во Австрија, јавниот сервис ORF емитуваше во живо хуманитарна емисија „Светлина во темнината“, во која учествуваа политичари кои беа без маски и не ја одржуваа пропишаната дистанца, поради што наидоа на остри критики.

Фотографиите по шоуто предизвикаа бројни дискусии, поради што од кабинетот на канцеларот Александар Шаленберг, кој е една од метите на критики, соопштија дека сите учесници направиле валиден ПЦР тест и дека немало никаква журка.

URL
URL

Меѓу учесниците на шоуто, покрај Шаленберг, беа и претседателот на Австрија, Александар ван дер Белен, и вицеканцеларот Вернер Коглер.

Шефот на Партијата на слободата на Австрија (FPO) во Виена, Доминик Неп, истакна дека шоуто на ORF е „симбол на бескрупулозно однесување“.

„Ако владата е толку глупава да прави журка пред милионска публика, тогаш не треба да се чудиме кога граѓаните ќе излезат на улица“, рече тој.

Од ORF соопштија дека од таа емисија се собрани 3,3 милиони евра, дека се почитувани сите безбедносни мерки и дека по снимањето немало журка, на што можеби укажувале одредени слики.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Свет

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Read more

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе