Австријците воведоа и дигитална вињета

Веќе неколку месеци е познато дека Австријците воведоа дневна вињета која чини 8,60 евра за да овозможат поповолен премин низ нивната земја.

Сепак, од 22 ноември ваквите и сите други вињети ќе бидат достапни дигитално.

Тоа значи дека вињетата повеќе нема да треба физички да се прикачува на шофершајбната на автомобилот, туку вашиот регистарски број ќе се запише во централниот систем, а проверката се врши автоматски.

Она што е одлично за овој систем е фактот што сопственик на вињетата е корисникот на возилото. Со други зборови, ако за време на траењето на вињетата го промените вашиот автомобил и регистрација - што не е редок случај за луѓе кои користат службени автомобили - можете да ја префрлите тековната вињета на нова регистрација во системот. Додуша ќе ве чини 18 евра, но бидејќи цената на годишната вињета е 96,40 евра, апсолутно вреди.

Исто така, во апликацијата преку која можете да купите вињета, можно е да се програмира и нејзино автоматско продолжување, со што се елиминира не реткиот случај едноставно да заборавите да купите нова вињета во новата година.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе