Австријците воведоа и дигитална вињета

Веќе неколку месеци е познато дека Австријците воведоа дневна вињета која чини 8,60 евра за да овозможат поповолен премин низ нивната земја.

Сепак, од 22 ноември ваквите и сите други вињети ќе бидат достапни дигитално.

Тоа значи дека вињетата повеќе нема да треба физички да се прикачува на шофершајбната на автомобилот, туку вашиот регистарски број ќе се запише во централниот систем, а проверката се врши автоматски.

Она што е одлично за овој систем е фактот што сопственик на вињетата е корисникот на возилото. Со други зборови, ако за време на траењето на вињетата го промените вашиот автомобил и регистрација - што не е редок случај за луѓе кои користат службени автомобили - можете да ја префрлите тековната вињета на нова регистрација во системот. Додуша ќе ве чини 18 евра, но бидејќи цената на годишната вињета е 96,40 евра, апсолутно вреди.

Исто така, во апликацијата преку која можете да купите вињета, можно е да се програмира и нејзино автоматско продолжување, со што се елиминира не реткиот случај едноставно да заборавите да купите нова вињета во новата година.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе