ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Тотенхем го совлада Евертон во последниот натпревар од 33. коло во Англија со што на својот стратег му ја донесе јубилејната 200. победа во премиер лигата.

Во 24. минута Мајкл Кин едноставно при обид да блокира ѝ го смени правецот на топката при ударот на Џовани Ло Селсо и го измами гостинскиот голман Џордан Пикфорд. Тој гол се покажа решавачки носејќи му три бода на Тотенхем против Евертон.

Remote video URL

За Жозе Мурињо овој триумф е јубилеен број 200 во Премиер лигата. Португалецот со ова достигнување влезе во круг на тренери како Фергусон, Венгер и Реднап. На Сер Алекс му беа потребни 322 натпревара за да стригне до победата број 200, додека Мурињо тоа го направи во 326. натпревар.

Број на победи во Премиер лигата:
528 Сер Алекс Фергусон
476 Арсен Венгер
236 Хари Реднап
207 Дејвид Мојс
200 Жозе Мурињо

Уште годинава веројатно Мурињо ќе го престигне Мојс кој е на 4. место на вечната листа, додека во иднина би требало да го стигне и Реднап. Овие 200 победи ги оствари како предводник на Челси, Манчестер Јунајтед и Тотенхем.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе