Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Бројот на регистрации на електрични возила го надмина бројот на регистрирани возила на дизел.

За прв пат во историјата, бројот на регистрации на електрични возила во Европа го надмина бројот на регистрации на дизел автомобили.

Во 2015 година „дизелашите“ сочинуваа 50% од пазарот, а денес е само 12%. Се чини дека електричните автомобили наскоро ќе ги надминат сите класични возила со мотори со внатрешно согорување.

Според податоците на Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), бројот на нови регистрации на електрични возила во Европската Унија за прв пат го надмина бројот на регистрации на дизел автомобили во 10-месечниот период од тековната година. Ова значи дека електричните возила сега се третиот најпопуларен избор зад бензинските и хибридните автомобили.

Минатиот месец, регистрациите на електрични автомобили се зголемија за 36,3 отсто во споредба со октомври 2022 година на 121.808 единици, додека пазарот на автомобили на дизел продолжи да опаѓа. Заклучно со октомври, вкупниот број на нови регистрирани ЕВ во ЕУ изнесува 1,2 милиони, што е огромен пораст од 53,1% во однос на минатата година.

Ако го погледнеме периодот во првите 10 месеци од оваа година, електричните автомобили во Европа заземаат 14% од пазарот. Ако го споредиме овој резултат со дизел автомобилите, кои сочинуваат само 12%, ќе видиме дека возилата со батерии веќе прескокнале една пречка. Од друга страна, „дизелашите“ бележат значително намалување во однос на 2015 година, кога бројот на возила со погон на „нафта“ учествуваше со дури 50% од пазарниот колач.

Хибридните автомобили исто така забележаа значителен раст на продажбата. Со 2,2 милиони нови регистрации во ЕУ, во периодот јануари-октомври, хибридите реализирале поголем број на регистрации за 29,8% во однос на истиот период лани. Напротив, популарноста на plug-in хибридните модели на европскиот континент е во постојан пад поради „избивањето“ на субвенции за овој тип возила. Нивната продажба падна на само 72.002 регистрирани единици минатиот месец, што резултираше со пазарен удел од 8,4% на годишно ниво.

Ако ги погледнеме лидерите и рекордерите, предничат автомобили со бензински мотори. Сепак, во првите десет месеци оваа категорија падна од 35,4% на 33,4% во однос на истиот период лани. Со други зборови, дизелските и традиционалните бензински автомобили се чини дека полека, но сигурно го отстапуваат местото на новиот бран хибридни и електрични возила, без разлика дали тоа им се допаѓа на луѓето или не. За потсетување, Парламентот на Европската Унија изгласа забрана за продажба на сите нови автомобили кои испуштаат CO2 од 2035 година.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Авто новости

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Read more

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Read more
 

Автомобили

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе