Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Принцезата Дијана беше една од најпознатите личности на 90-тите години од минатиот век, а сега нејзиниот автомобил оди на аукција.

Иако максимално ја чуваше својата приватност, Дијана постојано беше во фокусот на медиумите и папараците, важеше за една од најфотографираните личности во светот. Беше позната и по нејзината љубов кон автомобилите.

Еден од нејзините први автомобили беше Ford Escort произведен во 1981 година, го доби како подарок за свршувачката од принцот Чарлс, два месеци пред венчавката.

Автомобилот принцезата го користеше до август, 1982 година за лични потреби, а воедно тоа и беше најсреќниот период од нејзиниот брак со принцот од Велс.

Потоа автомобилот исчезна, а сега повторно се појави и ќе биде ставен на продажба на аукција на 29 јуни. Се наоѓа во оригинална состојба со фабричката боја, а минал нешто над 133.000 километри. Ќе биде продаден со оригиналните регистарски ознаки WEV 297W.

Се проценува дека ќе биде продаден по цена меѓу 30.000 и 40.000 фунти.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Read more

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Read more

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Read more

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Читај повеќе

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Читај повеќе

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Читај повеќе
  • filter

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Читај повеќе

Скапа играчка: Кој може да си дозволи електричен автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога ќе видиме „безвоздушни“ гуми на патиштата?

Читај повеќе

Audi A1 ќе се пензионира

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Сакате брзо возење? Ова се земјите со најмали ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе