Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Денешните автомобили се полни со нови технологии и бројни трикови кои се таму за да ни го олеснат животот, а истото важи и за нивните клучеви.

Иако, покрај скриениот механички клуч, на прв поглед изгледа дека има само копчиња за отклучување и заклучување на вратите, со вистинската комбинација на овие две копчиња може да дојдете до некои изненадувања.

Клучот од автомобилот има голема тајна за која знаат многу малку сопственици на автомобили. Затоа направивме список на автомобили каде што може да се направи оваа тајна функција.

Денес, сите автомобили имаат безжични клучеви или едноставно ги нарекуваме далечински со кои ги отклучуваме и заклучуваме автомобилите, ја отвораме задната врата, но и го стартуваме моторот.

Некои од нив имаат и други функции кои се корисни. Еве за што станува збор.

На далечинскиот клуч притиснете го копчето за отклучување на автомобилот, отпуштете го и притиснете го повторно и држете го притиснато некое време. На овој начин, овозможивте автоматско спуштање и подигнување на прозорците.

Оваа функција е објаснета во фабричкото упатство за одржување на возилото, кое доаѓа со новиот автомобил. Но, кој ги чита тие, нели?

Се разбира, ова не функционира кај сите модели на автомобили, па сега веројатно се прашувате дали ќе работи и кај вашиот. Следува список на автомобили на кои работи:

Acura (MDX/TL/TSX/ZDX)

Alfa Romeo (159)

Audi (A1/A2/A3/A4/A5/A6/A7/A8)

BMW (3 Series/5 Series/6 Series/7 Series/M5/Z4)

Chevrolet (Corvette/Equinox)

Chrysler (Sebring/Town & Country)

Dodge (Challenger/Charger/Durango/Grand Caravan/Journey/Ram)

Fiat (Bravo)

Ford (C-Max/F150/Focus/Focus Ghia/Fusion/Galaxy/Mondeo/S-Max/Taurus)

Honda (Accord/Accord Crosstour/Odyssey/Pilot/Ridgeline)

Infiniti (G25x/G35/G37/I30/I35/M35/QX56)

Jeep (Grand Cherokee)

Jaguar (S Type/XF/XJ8/XK8)

Lexus (ES300/GS350/IS250/RX300/RX350/RX400h)

Lincoln (LS/MKX/MKZ/Zephyr)

Mazda (6/CX-9/MX-5 Miata)

Mercedes-Benz (B180/C240/C300/CLK350/CLS550/E350/E430/E500/GL450/ML550)

Mini Cooper (Clubman/S/Mayfair)

Nissan (350Z/Altima/Armada/Maxima/Murano/Pathfinder/Titan)

Opel

Peugot (508)

Saab (9-3)

SEAT (Leon)

Škoda (Fabia/Octavia II)

Toyota (Prius)

Vauxhall (Insignia/Vectra/Zafira)

Volkswagen (Beetle/Golf/Jetta/Passat/Polo/Routan)

Volvo (C30/S40/S60/V50)

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Авто новости

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Read more

Suziki го претстави новиот S-Cross

Read more

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Read more

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Read more
 

Автомобили

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Читај повеќе

Тјунираната Opel Insignia сега е помоќна и поагресивна

Читај повеќе

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

Читај повеќе

Зошто е важно да ги чистите паднатите лисја врз автомобилот?

Читај повеќе