Авторските и издавачките права на Мајкл Џексон се продаваат за неверојатна сума

Половина од авторските и издавачките права на Мајкл Џексон моментално се во процес на продажба, а неверојатната сума ќе изнесува меѓу 800 и 900 милиони американски долари.

Како што пренесуваат странските медиуми, деталите сè уште не се познати, а изворите велат дека издавачката куќа Sony и можен финансиски партнер преговараат за преземање на 50% од имотот на издавачката куќа на Џексон, приходи од снимени песни, бродвејскиот мјузикл MJ: The Musical и претстојниот биографски филм Michael.

Пакетот би бил најголемата понуда досега на пазарот на музички каталог, а цената би можело дополнително да се зголеми. Исто така, медиумите јавуваат дека издавачката куќа Primary Wave Music веќе поседува удел во издавачкиот каталог на Џексон.

URL

Инаку, издавачката куќа Sony и нејзиниот претходник CBS го поседуваат каталогот на снимена музика за целата соло кариера на Џексон, како и за последните години од неговата кариера во семејниот бенд Џексон 5.

Тој каталог на снимена музика е еден од најпрофитабилните во историјата. Само неговиот албум „Thriller“ од 1982 година е еден од двата најпродавани албуми на сите времиња, а пејачот во текот на животот освои бројни музички награди.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Музика

Маж провалувал во вилата на Ријана, сакал да ја запроси

Read more

Џеј Ло позираше гола во реклама за моден бренд

Read more

Првпат по 35 години се продадоа повеќе грамофонски плочи од ЦД-а

Read more

Брано од Dubioza kolektiv демонстрира како звучат питите

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Кортни Кокс ги зачисти ѕвездите на Патеката на славните

Читај повеќе

Маж провалувал во вилата на Ријана, сакал да ја запроси

Читај повеќе
  • filter

Селена Гомес во венчаница на улиците на Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за новиот филм на Џеки Чен

Читај повеќе

Џеј Ло позираше гола во реклама за моден бренд

Читај повеќе

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе