Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот пред група демократски гувернери изјави дека нема доволно гласови во Сенатот за да се избегне филибастерот (тактика на опструкција) за заштита на правото на абортус по одлуката на Врховниот суд.

Бајден го повика Сенатот да се ослободи од филибастерот – супермнозинство за кое е потребна поддршка од 60 од 100 сенатори за да се донесе закон, односно пресудата од 1973 година да стане закон.

Тој помина 36 години во Сенатот и го поддржа филибастерот, но сега сè повеќе настојува да го промени, бидејќи републиканците веќе блокираа неколку негови главни иницијативи, вклучувајќи го и предлог законот за гласачките права.

Бајден е уверен дека некои американски држави ќе се обидат да уапсат жени поради преминување на државните граници за да направат абортус, откако Врховниот суд го укина уставното право за абортус во целата земја.

Тринаесет држави предводени од републиканците го забранија или строго го ограничија абортусот по одлуката на Уставниот суд. Жените во оние држави кои сакаат абортус можеби ќе треба да патуваат во држави каде што е сè уште легален.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Свет

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Read more

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Read more

Путин: САД се обидуваат да го продолжат украинскиот конфликт

Read more

Ким му одговори на Путин: Нашето пријателство и понатаму ќе се развива

Read more
 

Вести

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе