Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Модната куќа Balenciaga упати јавно извинување по шокантната кампања која многумина ја протолкуваа како промовирање детска порнографија.

Да потсетиме, Balenciaga сподели серија фотографии од новата кампања на кои се гледаат девојчиња како држат плишани мечиња облечени во кожени ремени, јаки и мрежести кошули, додека на масата пред нив можеа да се видат празни чаши за вино.

Контроверзната кампања дополнително ја „заокружи“ една од фотографиите на кои се прикажани одлуките на Врховниот суд на Соединетите Американски Држави за законите за детска порнографија, а социјалните мрежи набрзо беа преплавени со бројни негативни реакции.

Многу корисници го сфатија ова како промоција на BDSM, односно вид на секс кој вклучува воспоставена динамика на моќ.

URL

Почна лавина остри коментари, по што модната куќа ги отстрани сите „докази“ за кампањата од профилот, па сега реши јавно да се извини.

„Најостро ја осудуваме злоупотребата на децата и никогаш не ни била намера такво нешто да биде дел од нашата приказна“, започнаа тие во соопштението на нивниот официјален Instagram и додадоа дека „преземаат одговорност“.

Потоа го „образложија“ својот потег.

„Во првата кампања, кампањата за собирање подароци, беа прикажани деца со чанти за плишано мече облечени во облека инспирирана од BDSM. Нашите чанти со плишано мече и колекција подароци не требаше да им бидат претставени на децата. Ова беше погрешен избор на Balenciaga, во во комбинација со нашиот неуспех да ги оцениме фотографиите, одговорноста за ова паѓа исклучиво на Balenciaga.

Втората, посебна кампања за пролет 2023 година, која имаше за цел да реплицира деловно канцелариско опкружување, вклучи фотографија со страница на пресудата на Врховниот суд на Соединетите Американски Држави во 2008 во позадина, според која е незаконско и незаштитено од слободата на говорот да се промовира детска порнографија.

Сите предмети од оваа фотографија ги обезбеди трето лице кое писмено потврди дека таквите реквизити се лажни канцелариски документи. Се покажа дека станува збор за трудови кои најверојатно потекнуваат од снимањето на телевизиска драма. Вметнувањето на овие неодобрени ставки во документите е резултат на несовесното невнимание на кое Balenciaga поднесе жалба.

Ние ја преземаме целосната одговорност за нашиот недостаток на надзор и контрола на документите во позадина и можевме да ги направиме работите поинаку“, велат тие.

Компанијата додаде дека „внатрешни и надворешни истраги се во тек“ и дека работат на имплементација на посилни протоколи во нивните креативни процеси и „чекори за валидација“.

„Ги поставуваме основите со организации кои се специјализирани за заштита на децата и имаат за цел да стават крај на злоупотребата и експлоатацијата на децата. Сакаме да учиме од нашите грешки и да идентификуваме начини на кои можеме да придонесеме. Уште еднаш сакаме да се извиниме за навредата што ја предизвикавме и да им се извиниме и на нашите партнери со кои соработуваме“, заклучуваат во соопштението.

Инаку, познатата модна куќа поднесе тужба од 25 милиони долари против компанијата North Six и сценографот Николас Дес Жардин, кој ја дизајнираше споменатата кампања.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Стил

Ламбата за гел нокти може да предизвика оштетување и мутација на ДНК

Read more

Роналдо доби ексклузивен рачен часовник, цената е бесмислена

Read more

Пензионер со стил: Роџер Федерер краде воздишки на Модната недела во Париз

Read more

По критиките, Георгина внимава со разголувањето во Саудиска Арабија

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе