Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Филип Здравески
/ 28.05.2024 / 13:59

Капитенот на Македонија, Енис Барди, поради повреда заработена на последниот натпревар за својот Трабзонспор не е во можност да ѝ се стави на располагање на репрезентација за претстојните пријателски со Хрватска и Чешка.

ФФМ информираше дека Барди сде здобил со истегнување на лигаментите на зглобот на десното рамо, повреда здобиена на мечот од последното коло во турската Суперлиг во кое неговиот Трабзонспор со 4:2 славеше над Анкараѓуџу. Претходно MacedonianFootball објави дека репрезентативецот морал да го напушти теренот во 71. минута поради повреда, која очигледно го спречи да биде дел од подготовките и контролните натпревари што следуваат. 

„Енис Барди веќе ја започна рехабилитацијата, но за жал не е во можност да биде дел од тимот на Македонија за натпреварите на 3 јуни во Риека против Хрватска и на 10 јуни против Чешка во Храдец Кралове“, соопшти ФФМ. 

Селекторот Благоја Милевски барем до овој момент нема да повикува дополнителен фудбалер како замена за Енис Барди. По социјалните мрежи навивачите веќе дебатираaт за тоа зошто Љупчо Дориев не е на списокот иако игра во одлична форма во тимот на Согдијана во узбекистанската лига. Викендов постигна хет-трик, a 4 кола по ред дава голови. Лигата на Узбекистан почна во март, а по 9 кола Дориев има 8 гола и 1 асистенција и моментално е на делба на првото место на листата на стрелци. Не игра на иста позиција со Барди, но останува прашањето зошто не е во составот за пријателски натпревари.

Денеска македонската репрезентација ќе одработи два тренинга, но некомплетна. Утринава веќе тренираше од 10 часот, а од 18 часот следува вториот на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче. Од утре со пристигнувањето на Ѓоко Зајков, Столе Димитриевски, Александар Трајковски и Јани Атанасов се очекува трининзите да бидат во комплетен состав. 

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Фудбал

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе