Барса нема пари, но има план - не се откажува од Хoланд

Барселона ќе направи сѐ следното лето да го доведе Ерлинг Хoланд, иако не може да се натпреварува со најсилните европски клубови за неговиот потпис, пишува Mundo Deportivo во денешното издание.

Весникот, кој религиозно ги следи настаните на Камп Ноу, ја објави приказната на насловната страница и на првите две страници од печатеното издание со наслов „Не се откажувајте од Хoланд“. Весникот тврди дека Ерлинг Хoланд е означен како клучна фигура за клубот во оваа деценија во Барселона и дека новото раководство предводено од Жоан Лапорта ќе се обиде да „исхемизира“ нешто за да го натера Норвежанецот да заврши во Барселона.

Цела Европа се бори за неговиот потпис

Хoланд пристигна во Борусија во јануари 2020 година за само 20 милиони евра и постигна 68 гола за германскиот клуб на 67 натпревари. Иако веќе со месеци се пишува дека Хoланд има клаузула за отштета од 75 милиони евра, германските медиуми неодамна објавија дека клаузулата не постои на хартија, туку дека Хoланд, неговиот менаџер Мино Рајола и Борусија имаат џентлменски договор. Според него, Борусија нема да му прави проблеми на 21-годишниот Хoланд следното лето кога е во прашање трансферот и ќе се согласи да го продаде за 75 милиони евра. Тоа е ситница за најголемите европски клубови кои следното лето сите ќе се борат за Хoланд, а први во редот се ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн и двата клуба од Манчестер.

„Хoланд, татко му и Рајола летово беа во Барселона и контакт има. Но, Барселона е свесна дека ќе мора да биде многу креативна за да го привлече Хoланд во клуб кој финансиски не може да биде во чекор со она што ќе го понудат побогатите клубови. Освен 75 милиони евра, Барселона исто така ќе треба да му плати огромна провизија на Раиола, кој ќе побара огромен договор за нивниот играч. Лапорта и неговите луѓе се свесни дека не можат да го исполнат ова во моментов, но имаат план“, пишува Mundo и продолжува:

„Барселона во моментов има буџет од околу 20 милиони евра за да донесе нов играч во зимскиот преоден рок, но тие нема да го направат тоа. Барса ќе ги стави тие пари во заштеда, а до следното лето ќе се обиде да заштеди нешто повеќе. Раководството ќе продолжи да работи на намалување на буџетот за плати, кој во моментов е помеѓу 70 и 80 проценти од буџетот, и има за цел да го намали на 61,5 проценти до крајот на сезоната, сето тоа треба да биде доволно за да се префрли играчот што го гледаат во Барселона како најважен за долгорочната иднина на клубот. Тој би имал статус на најголема ѕвезда во Барселона и би бил шеф на тимот што Барса сака да го создаде околу него и голем број квалитетни млади играчи од Ла Масија“.

40 милиони евра провизија за Рајола и таткото на Хoланд

Mundo додава дека Хoланд би донел голем број спонзори со себе во клубот бидејќи проценува дека во моментов е еден од маркетиншки најатрактивните играчи во светот. Барселона би го означила како прв човек на клубот и тој верува дека таков статус, кој тој нема да го има во другите клубови, може да го привлече Халанд на Камп Ноу.

„Бројката од 75 милиони евра во принцип е прифатлива за Барселона и нејзините партнери и може да се зголеми до летниот преоден рок. Исто така, има провизија од 20 милиони евра за Рајола и таткото на Хoланд, но Лапорта и неговите соработници веруваат дека ова е исто така изводливо и дека е реално Норвежанецот да ја избере Барселона“, заклучува Mundo.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе