Барселона ги одложи изборите за претседател

Каталонскиот гигант нема да добие нов борд на директори месецов бидејќи клубот одлучи да ги одложи претстојните избори поради ситуацијата со пандемијата во Шпанија.

Коронавирусот ја натера Барселона да ги одложи претседателските избори закажани за 24 јануари. Поради рестрицкиите воведени за заштита на јавното здравје, клубот се реши на ваков чекор, а нов датум засега не е одреден.

„Овој петок, 15 јануари, каталонската Влада и клубот Барселона одржаа витуелен работен состанок со тема одржување на изборите за претседател и за борд на директори на спортскиот колектив, а во врска со COVID-19 пандемијата“, објави клубот.

„На овој состанок Владата стави дознаење дека поради моменталната епидемиолошка ситуација не може да им се дозволи на одредени членови кои се надвор од општината да патуваат до тука за да гласаат на 24 јануари. Поради ова, клубот одлучи да ги одложи изборите“.

Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фрејша се тројцата финални кандидати помеѓу кои треба да се избере нов претседател. Засега за главен фаворит важи актуелниот претседател Лапорта.

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе