ВРТОГЛАВИ СУМИ

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Списанието Forbes објави листа со највредните фудбалски клубови во светот.

Барселона ја предводи листата на највредни клубови во светот со вкупна вредност од 4,76 милијарди долари.

На списокот има четири италијански клуба, но ниту еден не е во првите 10.

Вредноста на клубовите се зголеми во просек за 30 проценти во текот на последните две години и покрај пандемијата на коронавирус, но просечниот приход од работењето падна за 70 проценти во истиот период на 23 милиони. Просечната вредност на клубовите во топ 20 е 2,28 милијарди долари.

URL

Јувентус е највреден италијански клуб и се наоѓа на 11-то место на листата, со вредност од 1,95 милијарди долари. Меѓу највредните топ 20 се и ривалите Интер, Милан и Рома, но нивната вредност е помала од милијарда.

Топ 20 највредни фудбалски клубови во светот:

Барселона - 4,76 милијарди долари

Реал Мадрид - 4,75 милијарди

Баерн Минхен - 4,21 милијарди

Манчестер Јунајтед - 4,2 милијарди

Ливерпул - 4,1 милијарди

Манчестер Сити - 4 милијарди

Челси - 3,2 милијарди

Арсенал - 2,8 милијарди

Пари Сен Жермен - 2,5 милијарди

Тотенхем - 2,3 милијарди

Јувентус - 1,95 милијарди

Борусија Дортмунд - 1,9 милијарди

Атлетико Мадрид - 1 милијарда

Интер - 743 милиони

Евертон - 658 милиони

Милан - 559 милиони

Рома - 548 милиони

Вест Хем - 508 милиони

Лестер Сити - 455 милиони

Ајакс - 413 милиони долари.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Фудбал

Феран Торес, мајсторе!

Read more

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Read more

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе