Барселона поради Пјаниќ му должи многу пари на Јувентус

Економскиот извештај на Барселона, објавен од клубот и кој детално ќе биде објаснет на Собранието свикано на 9 октомври, открива детали за финансиите по спортските прашања.

Поточно, она што се однесува на долгот на каталонскиот клуб кон други тимови за трансфери, меѓу кои е и трансферот на Миралем Пјаниќ од БиХ.

Барселона треба на клубовите со кои направи трансфери да им плати сума од 128 милиони евра, а Барса на Јувентус му должи 36 милиони евра за Миралем Пјаниќ, кој дојде на Камп Ноу во замена за Артур, за кого италијанскиот тим повеќе не им должи на Каталонците. 

Во 2020 година Пјаниќ се пресели од Јувентус во Барселона, Артур тргна во спротивен правец, а овие промени не донесоа ништо добро за двајцата, кои целосно исчезнаа од големата фудбалска сцена.

Каталонците за Пјаниќ платија 60 милиони евра, додека бјанконерите за Бразилецот издвоија 72 милиони евра.

На крајот, откако оваа сезона беше позајмен во Бешикташ, Пјаниќ се пресели во Ал Шарџа од Обединетите Арапски Емирати, додека Артур по бројните проблеми со повреди на крајот од преодниот рок замина во Ливерпул, но допрва треба да заигра во Премиер лигата.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе