Белами е нов селектор на Велс

Крег Белами е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Велс, соопшти денеска Фудбалската асоцијација на Велс (ФАВ). Во соопштението за медиумите се наведува дека Белами потпишал договор до јуни 2028 година.

На велшкото селекторско столче на го менува Роберт Пејџ, кој беше отпуштен на 21 јуни.

„За мене е неверојатна чест што добив можност да ја водам мојата земја. Тоа е најгорд момент во мојата кариера. Мојата цел отсекогаш била да бидам селектор на Велс, подготвен сум за предизвикот“, рече Белами.

Новиот селектор на Велс во кариерата самостојно беше тренер на младинскиот тим на Андерлехт, а минатата сезона беше во стручниот штаб на Барнли како помошник на Венсан Компани. Во својата кариера настапуваше за Норич Сити, Ковентри Сити, Њукасл Јунајтед, Селтик, Блекбурн Роверс, Ливерпул, Вест Хем Јунајтед, Манчестер Сити и Кардиф Сити.

За репрезентацијата на Велс од 1998 до 2014 година настапи на 78 натпревари и постигна 19 голови. За малку не ја дочека ерата кога Велс почна да игра на големите натпреварувања, па во кариерата ќе му остане само настапот на Олимпијадата 2012 со репрезентацијата на Велика Британија. Само две години по пезнионирањето, Велс се пласираше на ЕУРО 2016.

Белами ќе дебитира како селектор на Велс на 6 септември дома во Кардиф на мечот против Турција во Лигата Б од Лигата на нации.

На 13 јули Белами ќе полни 45 години.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе