Bentley претстави подобрена верзија на моделот Bentayga Hybrid

Bentley Bentayga Hybrid сега има поголема моќност, подолг дострел и два нови пакети опрема.

Надградениот хибриден теренец од Crewe доби поголема моќност, подолг електричен опсег и два нови пакети на опрема кои се преземени од моделот без хибридна технологија.

Под хаубата се наоѓа истиот 3,0-литарски V6 мотор со хибридна технологија во комбинација со електромотор од 100 kW, исто како и минатата година. Сепак, разликата е во батеријата, бидејќи Bentayga Hybrid сега има батерија со капацитет од 18 kWh наместо 13 kWh, а со тоа и електричниот опсег е зголемен од 40 на 43 km.

Исто така, има зголемување на моќноста за 6%, така што погонската единица сега испорачува 456 наместо 443 КС.

Bentayga Hybrid нуди уште два пакета опрема за моделската 2023 година, а тоа се S и Azure. Hybrid S носи поагресивен изглед и перформанси, суспензијата е поцврста, контролата на тракцијата е поагресивно поставена во Sport режимот, а има и нов издувен систем кој произведува „подлабок“ звук. Стандардниот Blackline пакет има сјајна црна наместо хромирани надворешни детали.

Bentayga Hybrid Azure подразбира поголем луксуз, стандарден е пакетот Comfort на предните седишта, кој овозможува 22 начина на електронско прилагодување на предните седишта, а има и можност за греење и ладење. Кожата ја краси шевот во облик на дијамант. Клиентите можат да изберат помеѓу 15 бои на кожа и три дрвени облоги.

Двата пакета опрема ќе бидат достапни кога моделот за 2023 година ќе пристигне во салоните. Цената сѐ уште не е објавена.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Концепти

Концепт кабриолетот Genesis X е магнет за погледи

Read more

Morgan ги претстави освежените модели Plus Four и Plus Six

Read more

Audi го претстави Q8 E-Tron, електричен SUV со 496 КС

Read more

Manhart го претстави тјунираниот BMW M3 Touring со 641 КС

Read more
 

Автомобили

  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе
  • play_arrow

Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година

Читај повеќе

Не користи мобилен додека возиш: Секој повик може да почека!

Читај повеќе

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Читај повеќе
  • filter

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Читај повеќе

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Читај повеќе