Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Реал Мадрид соопшти дека голгетерот Карим Бензема излегол позитивен на тестирањата за COVID-19 и не може да ги почне подготовките за новата сезона.

Проблеми за Кралскиот клуб и новиот тренер Карло Анчелоти во предсезонскиот период. Тимот се екипира за да ги почне подготовките за новата сезона 2021/22, но тоа ќе мора да го направи без повратникот во француската репрезентација, Карим Бензема.

„Реал Мадрид потврдува дека играчот Карим Бензема излезе позитивен на тестирањата за COVID-19“, кратко објави мадридскиот гигант.

URL

Бензема веднаш е ставен во самоизолација и нема да може да тренира под палката на Анчелоти сѐ додека не добие негативен тест.

Тој и онака касно се врати во клубот поради дополнителниот одмор кој го доби поради настапот со Франција на ЕУРО 2020. Сите фудбалери кои настапија на континенталното првенство според правилата на ФИФА смеат подоцна да се приклучат на клупските подготовки, за и тие да добијат заслужен одмор.

Реал веќе в недела игра пријателски натпревар против Ренџерс на „Иброкс Парк“ во Глазгов, а на 8 август има закажано пресметка со Милан. Новата сезона во Примера почнува на 14-ти кога Реал му гостува на Алавес.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Фудбал

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Read more

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Read more

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Read more

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе