Бијонсе и Тејлор Свифт поставија рекорди на доделувањето на Греми наградите

Бијонсе стана најнаградуваната пејачка во историјата на Греми наградите. Американската пејачка постави рекорд со освојување на дваесет и осмата Греми награда.

Бијонсе стана најнаградуваната жена во историјата на Греми наградите на 63-тото доделување. Таа имаше девет номинации, најмногу од сите изведувачи во 2021 и испиша историја.

„Многу сум почестена и возбудена“, изјави Бијонсе, прифаќајќи ја наградата за најдобра изведба во категоријата Ар-ен-би.

Remote video URL

Поп-пејачката Тејлор Свифт стана првата пејачка на која трипати ѝ е доделено Греми за најдобар албум. Оваа година ја доби наградата за албумот „Folklore“, којшто го сними за време на вонредните ситуации поради пандемијата на коронавирусот. Пред тоа, само пејачите Френк Синатра, Пол Симон и Стиви Вондер беа наградени трипати за најдобар албум на годината.

Remote video URL

Со својата 28. Греми награда, Бијонсе се изедначи со продуцентот и композитор, легендарниот Квинси Џонс. Само диригентот Џорџо Солти е награден со Греми неколкупати повеќе од нив – вкупно 31 награда.

Песната „Everything I Wanted“ на Били Ајлиш освои Греми за песна на годината. Британецот Хери Стајлс победи во поп-соло категоријата за изведба на „Watermelon Sugar“, што е и негово прво Греми.

Раперката Меган Ди Сталион е прогласена за најдобра дебитантка, 26-годишната пејачка исто така беше наградена за рап изведбата на „Savage“, на кој гостува Бијонсе.

Remote video URL

Миранда Ламберт за „Wildcard“ освои Греми за најдобар кантри албум.

Дуа Липа освои Греми за најдобар поп албум.

Remote video URL
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Музика

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more

Фудбалерите добија втора навивачка песна за ЕУРО

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе

Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за крими драмата „No Sudden Move“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува третиот дел од познатиот хорор „A Quiet Place“

Читај повеќе

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Читај повеќе