Бијонсе со девет номинации за Греми наградите

Поп-ѕвездата Бијонсе освои намногу – девет номинации за доделувањето на следните Греми награди. Меѓу нив и за песна на годината, како што објавија организаторите.

Британската пејачка Дуа Липа, Тејлор Свифт и раперот Роди Рич имаат по шест номинации на 63-то издание на свеченоста. Добитниците ќе бидат објавени на 31 јануари следната година.

URL

Свифт и Липа се натпреваруваат за најважната награда- Албум на годината, заедно со Пост Мелоун, Колдплеј, Џејкоб Колиер, Блек Пума и Џене Аико.

Бијонсе е присутна во номинациите, главно поради песната „Black Parade“, која ја слави црнечката култура и активизмот, а беше пуштена за време на протестите против системскиот расизам и полициската бруталност против Афроамериканците. „Black Parade“ ќе се натпреварува за песна и за спот на годината, заедно со „Don’t Start Now“ на Дуа Липа.

Remote video URL

Албумот на Тејлор Свифт – „Folklore“ е номиниран за албум на годината, а нејзината „Cardigan“ – за песна на годината.

Во категоријата Најдобар нов изведувач се најдоа раперите Меган Ди Сталион и Доџа Кет, како и Фиби Бриџерс. 

URL
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Музика

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Read more

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more

Почина славниот југословенски басист Ненад Стефановиќ - Јапанац

Read more

The Weeknd ги шокираше фановите со изгледот во новиот спот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Читај повеќе

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе