Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, ги повика богатите земји да инвестираат милијарди долари во развој на вакцини за да можеме да се подготвиме за следната глобална епидемија.

Гејтс рече дека иако варијантите делта и омикрон се едни од најзаразните вируси досега, во иднина би можеле да бидеме погодени од подеднакво заразен патоген, но со многу повисока стапка на смртност, пишува Financial Times.

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс и британскиот Wellcome Trust донираа 300 милиони американски долари на Коалицијата за иновации во подготовка за епидемија (CEPI), која помогна да се формира програмата Covax, која обезбедува вакцини за земјите со низок и среден приход.

Организацијата работи на собирање 3,5 милијарди долари за да може периодот за добивање на новата вакцина да се намали на само 100 дена. Гејтс рече дека светските приоритети се „чудни“ и дека денес филантропите и богатите влади мора да се вклучат во решавањето на проблемот со нееднаквата распределба на вакцините.

„Кога станува збор за трошење милијарди за да се спасат милијарди во смисла на економска штета и десетици милиони животи, би рекол дека тоа е прилично добра полиса за осигурување“, рече Гејтс, истакнувајќи дека таквиот навидум огромен напор, дури и во економска смисла, ќе спречи многу полоша штета.

Гејтс рече дека двајцата главни донатори на развојот на вакцините за време на пандемијата на COVID-19, CEPI и американската влада, биле „храбри“ затоа што инвестирале во развојот на потенцијални вакцини.

„На остатокот од светот кој не може да си дозволи такви инвестиции му треба некој на нивна страна. А CEPI е таа организација“, рече Канг.

Џереми Фарар, директор на Wellcome Trust, рече дека CEPI е создаден пред пет години, по епидемијата на ебола.

„Сега живееме, според мене, во ера на почести и сложени епидемии и пандемии“, рече Фарар.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Свет

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Read more

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Read more

Русија забрани влез за 963 Американци, меѓу кои и Бајден

Read more
 

Вести

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Читај повеќе

Десет повредени во пожарот во хотелот „Буши“

Читај повеќе

Шестгодишно дете се удави во реката Пена во Тетово

Читај повеќе