Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Бил Гејтс на својот блог GatesNotes изрази загриженост дека вештачката интелигенција би можела да завладее со светот.

Во својата објава на блогот, Гејтс го сврте вниманието на интеракцијата која ја имал со вештачката интелигенција во септември. За негово изненадување, вештачката интелигенција добила најголем можен резултат на AP Bio испитот.

И поставил прашање: „Што да му се каже на татко со болно дете?” Добил одговор кој како што тврди Гејтс бил подобар од одговор кој било кој присутен во просторијата можел да го даде. Гејтс не го пиша одговорот кој го добил.

Според Гејтс, оваа интеракција го поттикнала на длабоко размислување за тоа како вештачката интелигенција би влијаела на индустријата во наредните 10 години, но и како вештачката интелигенција би можела да се користи за намалување на нееднаквоста.

„Доказите покажуваат дека поседувањето на основни математички вештини ги подготвува учениците за успех, без обзир која кариера ќе ја одберат. Но, постигнувањата во математиката опаѓаат во целата земја, а вештачката интелигенција може да го сврти тој тренд. Вештачката интелигенција ќе ја подобри вашата работа, ефикасноста на секојдневните работници и ќе бид екорисно да се види како личен асистент. Но, популацијата ќе мора да биде обучена за преземањето на новите улоги од вештачката интелигенција и владите ќе мораат да бидат одговорни за надзор над неа”.

Но, Гејтс предвидува дека покрај сите потенцијални добрини кои ќе ги донесе, вештачката интелигенција може да има и негативни ефекти на општеството. Според него, постои „закана која претставуваат луѓето вооружени со вештачка интелигенција” и можност вештачката интелигенција да одлучи дека луѓето се закана, заклучувајќи дека нејзините интереси се поинакви од нашите или едноставно да претстане да се грижи за нас.

реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе