Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Blue Origin продаде билет за патување во вселената на аукција за 28 милиони долари.

Почетната цена на билетот за место во ракетата New Shepard, односно во капсулата, беше 4,8 милиони долари, но на крајот за само десет минути достигна 28 милиони долари.

Лансирањето е закажано за 20 јули и тоа ќе биде првата мисија на Blue Origin во која луѓе ќе патуваат туристички во вселената. Победникот на аукцијата ќе доживее микрогравитација во период од неколку минути, заедно со основачот на Blue Origin, Џеф Безос, неговиот брат Марк и уште еден патник.

Идентитетот на победникот на аукцијата ќе остане тајна во наредниот период.

Remote video URL

Ракетата New Shepard е дизајнирана да ја носи капсулата до работ на вселената, а капсулата нуди доволно простор за шест патници. За време на десетминутното патување, патниците ќе доживеат микрогравитација во период од три минути.

Безос на овој начин ќе го исполни својот сон.

Цената од 28 милиони долари за вселенски билет е скоро двојно пониска од цената на билетот за капсулата Crew Dragon на SpaceX. Само владини астронаути патувале до Меѓународната вселенска станица со оваа капсула, а првото приватно патување во орбитата се очекува оваа година. Четворица патници ќе поминат три дена во орбитата.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Вести

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Read more

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Read more

Што ново подготвуваат од Samsung?

Read more

Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе