Битка за Мадрид: Фемен против фашисти

На собирот на шпанските фашисти упаднаа топлес припадничките на Фемен, па мораше да интервенира полицијата.

Шпанските фашисти организираа јавен собир во чест на диктаторот Франсиско Франко на плоштадот „Ориенте“ во Мадрид. Го истакнуваа и старото знаме на Шпанија, симбол на Франко за една Шпанија на Шпанците исчистена од Каталонци и Баскијци, а беа поддржани и од Католичкото движење.

Активистките на Фемен, кои се борат за правата на жените, упаднаа на собирот со антифашистички слогани испишани по нивните голи тела и извикуваа „Легалниот фашизам е национална пандемија“.

Фашистите на собирот беа снимени како го користат и нацистичкиот поздрав на Хитлер, инаку сојузник на Франко во шпанската Граѓанска војна.

Полицијата ги уапси активистките на Фемен, а оние кои користеа нацистички поздрав останаа несанкционирани.

Remote video URL
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Чек дис аут

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Read more

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Read more

Денеска е најдепресивниот ден во годината – како да го надминете?

Read more
 

Магазин

  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Читај повеќе