Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

На Тајван е сè популарен третманот „dao liao“ – бизарна масажа со сатари која ја враќа енергијата и балансот во телото.

Иако изгледа опасно, за оваа терапија се смета дека има физичка моќ за иселување и е вид кинеска медицина за која се смета дека е стара повеќе од 2.000 години.

Научниците сметаат дека овој третман го изведувале монасите во древна Кина. Третманот се проширил во Јапонија, па потоа и на Тајван, пишува BBC.

Цената на третманот изнесува околу 40 долари.

Луѓето го бараат овој третман со сатари за да ги олеснат тегобите во телото и да го подобрат квалитетот на сон.

Remote video URL
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Чек дис аут

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Read more

Науката го објасни начинот на движење на летечката змија

Read more

Во Чешка луѓето со забава се збогуваа од коронавирусот

Read more

Магазин

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе
  • filter

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Читај повеќе

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Читај повеќе